Eerder beschreef ik hoeveel impact onderbrekingen kunnen hebben op je productiviteit. Ik adviseerde om blokken tijd te reserveren die je vrijhoudt van onderbrekingen. Wanneer je je dag begint met een taak die concentratie en aandacht vereist en die geen automatisme is, kom je in een vorm van ‘flow’ waardoor de rest van je dag ook veel productiever is. Kies de dag van tevoren zo’n taak uit en leg alles klaar dat je nodig hebt om het te doen.

Voorbereiding de dag van tevoren, een paar voorbeelden:

  • Een offerte of projectplan schrijven: je zorgt de middag van tevoren dat je alle informatie hebt die je nodig hebt om aan de slag te kunnen. Inschattingen van derden, beschikbaarheid van alle betrokkenen, informatie over deadlines etc.
  • Een artikel schrijven: leg je research materiaal klaar, sla de urls naar websites die je nodig hebt op in een mapje in je browser zodat je ze allemaal tegelijk kan openen. Heb een lijst met namen bij de hand van experts die je kan bellen als je tegen een vraag aanloopt.
  • Research, studie: kies een thema uit waar je verder in wilt duiken, leg de tijdschriftartikelen (die je in de loop van de tijd uitgescheurd hebt) en boeken op een stapel klaar. Sla alvast wat urls op in een mapje in je browser.
  • Een nieuwe autoverzekering uitzoeken: leg je kentekenbewijs klaar, zoek uit welke informatie je nodig hebt voor een offerte aanvraag en leg die klaar.
  • Een moeilijk telefoongesprek voeren: probeer je vast in te leven in het onderwerp en in de gesprekspartner. Wat zou hij je allemaal kunnen vragen / voorstellen / melden. Welke informatie heb je nodig om daar adequaat op te reageren? Leg die klaar. Wat is de best mogelijke uitkomst van het gesprek. Schrijf die op.

Aan de slag: onderbrekingsmanagement

  • Ga niet toch eerst iets anders doen. Dus niet je mail of RSS feeds lezen of even Twitteren dat je wakker bent.
  • Zorg dat je mailprogramma niet automatisch je mail binnen haalt! Haal deze handmatig op op het moment dat ‘mail ophalen en organiseren’ aan de orde is.
  • Zet alle automatische meldingen van je computer uit! Al die zaken verdienen pas aandacht op het moment dat jij die ervoor vrij wilt maken.
  • Maak je gezichtsveld leeg. Je hoeft niet altijd een superopgeruimd kantoor te hebben, zolang troepjes, stapels papier, lijstjes met herinneringen etc. maar buiten je gezichtsveld liggen.
  • Zet geluid en trilfunctie van je telefoon uit (bij mij staat dat altijd uit!). Jij bepaalt wanneer je onderbroken mag worden door je telefoon. Dat is dus niet wanneer je met een complexe taak bezig bent. Wanneer je stoorbaar bent, kan je je telefoon in je blikveld leggen. Dan zie je hem oplichten. Het geluid van je vaste telefoon kan hoogstwaarschijnlijk ook uit, en zet je antwoordapparaat zo, dat je niet ‘live’ mee kan luisteren met iemand die een boodschap inspreekt.
  • Onderbrekingen door collega’s: als je kan, doe dan de deur van je kantoor dicht. Kan dat niet, kies dan een positie waardoor je er minder ‘laagdrempelig’ uitziet: met je rug naar de deuropening bijvoorbeeld. Ik hoor wel eens mensen die een visueel signaal hebben afgesproken voor ‘stilteblokken’ zoals een gekleurde lap over de rugleuning van de stoel. Het komt erop neer dat je omgeving aan je moet kunnen zien wanneer je wel en niet benaderbaar bent.
  • In een ‘open’ kantoor ruimte blijft het lastig omdat je de gesprekken van anderen uiteraard gewoon kan horen. Als je ertegen kan, kan je misschien een koptelefoon met wat rustige, niet al te moeilijke muziek opzetten.

Nu heb je je werkplek zo ingericht dat je met focus en aandacht je klus kan klaren. Wanneer je daar een flinke deuk in geslagen hebt, zal je merken dat je je prettig en productief voelt. Dat geeft weer energie voor andere taken. De dips die meestal aan het eind van de ochtend en halverwege de middag komen, kan je dan vullen met minder complexe zaken zoals telefoontjes, mailtjes of een boodschap. Probeer het gewoon eens een paar dagen achter elkaar, en kijk of het effect sorteert.

[in een ouder artikel van Taco Oosterkamp op zijn website MeerEffect vind je nog meer tips]

12
reacties op "Tips voor een productieve en efficiënte werkdag"

  1. Een hierop aansluitende tip.

    Een neef van mij begint zijn werkdag altijd met de taak waar hij het meest tegenop ziet. Net die taak die hij het meest verfoeit pikt hij uit om zijn dagtaak aan te vatten. Hij moet even doorbijten, maar de genoegdoening om dat dan achter de rug te hebben geeft hem altijd voldoende energie om de rest van de dag kordaat aan te pakken.

    Bovendien vermijdt het het eeuwig uitstelfenomeen waarbij net die ene vervelende taak steeds wordt uitgesteld (en zodoende véél meer tijd in beslag neemt dan ze zou moeten).

    Het vereist wél de nodige dosis wilskracht !

  2. haha, ja, “even Twitteren dat je wakker bent.” is een goeie afleiding van het werk :) Moet eerlijk zeggen dat een omgeving waarin niemand je kent (of waar je niet vaak komt) in een cafe ook best prettig werkt.

  3. Ik vind het heerlijk om naar de bieb te fietsen en lekker daar te gaan zitten werken. Alle info die ik nodig heb om me heen, zonder de neiging om mijn standaard surfrondje te gaan maken. Als alles dan af is, struin ik tussen de rekken door op zoek naar boeken die ik leuk vind. En die neem is als beloning ‘s avonds heerlijk bij me op de bank. :-)

  4. @Abdur-Rahman: daar zit ook iets in… en aansluitend
    @Mieke: jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa boeken boeken boeken. Schijnt dat de nieuwe biep in A’dam echt een superplek is om werk gedaan te krijgen. Ik kan mercurius tegenover c.s. ook ten zeerste aanraden!!

  5. @ Mieke en Sanne: Werken in een bieb is echt een goed idee! Maar ik kies zelf nu nog vaak voor cafés e.d. in en rond R’dam/Utrecht/Nijmegen CS werkt altijd goed omdat ik me dan eenvoudig beperk in het internetten en snuffelen in blaadjes/boeken die normaal op en rond m’n bureau liggen.

    Wel merk ik dat ik nogal veel tijd/concentratie verlies met het maken/opslaan van naslagwerk en aantekeningen als ik met een taak bezig ben. Aan de ene kant is het weer een onderbreking maar het is ook zonde om achteraf iets te vergeten. En de aantekeningen helpen weer als je tegen een probleem aan loopt of als je ergens iets over moet schrijven. Daar moet ik nog een keer iets op vinden.

  6. @Roel: ik wil nog wel eens foto’s maken van stukken tekst die ik wil onthouden.

  7. Dat is een goede tip! Ga meteen testen of de camera op m’n mobiel hiervoor te gebruiken is. Is de camera misschien toch niet zo’n overbodige functie op de telefoon als ik dacht.

  8. Goeie tips, enige wat ik me afvraag in een cafe is hoe de werkhouding daar is. Ik merk dat als ik een uur in en cafe geconcentreerd zit, ik niet meer op kan staan. Op zich goed voor het werk dat gedaan wordt, maar op enig moment wil je ook even de benen strekken of naar de wc. Ik moet echt aan een goed bureau zitten om gefocussed te werk te gaan. Een artikel lezen vindt ik wel heerlijk in een cafe of relaxplek (bank), maar dan kan je verschillende houdingen aannemen en toch doorgaan. Computerwerk, moet voor mij in een goede houding zitten, ook met een laptop.

  9. Ik persoonlijk zorg er voor dat ik nooit lang werk op een niet zo ergonomische plek. Ik kan prima 15-30 min. op een iets minder ergonomische plek werken. Ik zoek alleen wel uit wat ik daar dan doe (bijv. mail e.d. lezen, documenten herzien of wat dingen nalopen als het maar taken zijn die in 30 min. passen). Indien ik langer op een niet ergonomische plek ben en +/- 30 min. er op heb zitten (bijv. de trein) dan lees ik boeken.
    Dus dit zijn geen heel erg intensieve taken en daarbij gebruik ik een portable wacom pen tablet wat voor mij qua belasting op schouders/pols erg veel scheelt (en natuurlijk anti RSI software die zegt wanneer het weer koffietijd is).

    Op deze manier duurt m’n reis vaak wel iets langer (ik stop onderweg nog wel eens op een stationcafe voor koffie en Wifi) maar kan ik wel tijdens mijn reizen erg veel doen EN kom ontspannen aan.

  10. @Onno @Roel Willems, ik werk vaak in de horeca, maar doe dan bepaalde typen klusjes. Niet het geconcentreerde focus nadenk research werk. Wel de interactie met mensen (real life). Computer heb ik dan bij me voor tussen de afspraken door schrijfwerkjes en pdf’s lezen enzo. In de trein kijk ik vaak video (TED). Met koptelefoon natuurlijk. Vroeger op mijn laptop, nu op mijn iPodTouch. (FIJN!!!).

  11. @Mieke, In Den Haag kan je ook perfect werken in de Koninklijke Bibliotheek. Ligt naast Centraal Station (ook heel handig :-) ), en voor €15 per jaar ben je lid en kan je gebruik maken van de PC en internet en alle boeken en naslagwerken die in NL zijn gepubliceerd. Soms vind ik het jammer dat je ze niet mee naar huis mag nemen, maar aan de andere kant is het wel weer beter voor het werken met focus.

    Het is ook heel handig dat je daar op de PC kan werken (voor die dag heb je een stukje eigen domein, niet vergeten de stukken naar jezelf te mailen), scheelt weer een hoop gesjouw met laptop. Geen diefstalgevaar en minder last van je rug.

  12. Een moeilijk telefoongesprek voeren en je daarbij inleven in de gesprekspartner heb ik vanwege de tijd juist afgeleerd. Ik begon steeds meer op te zien tegen telefoneren met onbekenden aangezien ik niet wist hoe het gesprek zou verlopen. Ik bleef uitstellen. Nu bel ik zo snel mogelijk de persoon, leg evt. uit wie ik ben en waarom ik bel. Evt. reacties zie ik wel tegemoet en ik maak desnoods een terugbelafspraak.

    Bespaart mij in elk geval een hoop tijd!

Plaats je reactie, of plaats een trackback van je eigen website. Op de hoogte blijven van deze reacties doe je via RSS